AINAVCIEMS

Iesakņojies Latvijā!

Kopdarbība ekociematā

Radies jautājums – kā labāk nodrošināt kopēju projektu īstenošanu ekociemata apstākļos. Tas ir, skolas, kopienas centra, kopēju ceļu veidošanu…
Mūsu grupā pašreiz ir 2 viedokļi:
1) ja kopienas vairākums nolemj kādu projektu īstenot, tad to dara visi kopā. Arī tie, kuri balsojuši PRET. Arī tie, kuri principiāli atbalsta projektu, bet negrib to palīdzēt īstenot.
2) visus projektus īsteno tikai tie, kuri jūt sevī degsmi to darīt (un iegulda savus resursus). Tie, kas nevēlas, tie nepiedalās…
Kurš variants, pēc Tavām domām, ir labāks?
Tas ir būtisks jautājums, jo no tā ir atkarīgs, kāda veida cilvēkiem konkrētā kopiena būs piemērota…

Šajā kontekstā der apdomāt šādas situācijas:
– Dzimtas Mājvietā dzīvo kāds vientuļš pensionārs, kurš nevēles piedalīties,
– ģimene skolo savus bērnus pati un uzskata, ka kopienas skola ir absolūti lieks projekts
– vairākums nobalsojis, ka ciematam nepieciešama paplašināšanās (katram jāinvestē 200 Ls), bet daži uzskata, ka nevajag paplašināt ciematu. Daži uzstāj, ka jaunpienācējiem jāsedz visi ar paplašināšanos saistītie izdevumi.
– attālākajām mājvietām nepieciešami piebraucamie ceļi un elektrība. Tie, kuriem ir elektrības pieslēgums un ceļi, uzskata, ka katram pašam jāsedz šie izdevumi

Lūdzu, palīdziet ar savu viedokli!

4 komentāri

 1. Lauma

  Labdien! Man šķiet, ka otrais variants, ka projektos piedalās tikai tie, kas to vēlas darīt, būs ražīgāks, jo neviens nebūs spiests kaut ko darīt – darītāji būs tie, kuriem piemīt pašiem sava motivācija iesaistīties. Līdz ar to mazāks risks izraisīt konflikta situācijas.

  • Mazāks risks uz konfliktiem, bet lielāks bezdarbības risks gan… Jāņem vērā, ka pašiniciatīva izpaužas sabiedrībā, kur ir resursu pārpilnība (laiks, nauda), spēcīga kopiena un izteiktas kooperācijas tradīcijas.

 2. Kristaps

  Šeit varbūt derētu ieviest “punktu” vai “kredītu” sistēmu. Kur katrs pats vai labāk kur katra pati ģimene(mājvieta) var “menedžēt” atbalstīt vienu vai otru projektu par to saņemot vai zaudējot “punktus”.
  Varbūt, ka jāpaskatās, kādus risinājumus raduši ir jau stabili, izauguši ekociemati ar līdzīgu iekārtu.

  • Jā, veiksmīgi tiek izmantotas LETS sistēmas un “project fundraising parties”, kad cilvēkiem iedala kopējam budžetam atbilstošus kuponus un tad tie tiek izdalīti uz potenciālajiem projektiem. Pēdējais gan strādā tikai kopēja budžeta gadījumā.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: